Erasmus+: Kľúčová akcia 2:

Strategické partnerstvá v školskom vzdelávaní

Menu

4. newsletter


Dobrý den!

 

máme pro Vás již čtvrtý newsletter věnovaný mezinárodnímu projektu STARS (Successfully Teaching AstRonomy in Schools), který začalo vydavatelství učebnic pro základní a střední školy EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. realizovat v listopadu 2017 spolu s dalšími šesti partnery ze tří evropských zemí – ze Slovenska, z Česka a z Bulharska.

Rádi bychom Vám poskytli aktuální informace o tom, co všechno jsme v rámci projektu už zrealizovali, jak v něm pokračujeme a také to, co máme naplánováno v dalším období projektu.

Věříme, že se nám spolu s Vámi podaří naplnit náš hlavní cíl – podpořit učitele na 2. stupni základní školy ve výuce astronomie. Mnohé průzkumy totiž poukázaly na fakt, že ve většině vzdělávacích systémů ve střední a východní Evropě učitelé zápasí s problémem propojení předmětů, což vyplývá z nedostatku zdrojů a někdy dokonce i z nedostatku informací k určitým tématům. Toto je velmi důležitý poznatek vzhledem k výuce témat spojených s astronomií.

 

Sledujte nás i nadále!

Partneři STARS


Tento projekt byl spolufinancován s podporou programu Erasmus +, Číslo projektu: 2017-1-SK01-KA201-035344, Klíčová akce 2, Strategická partnerství ve školním vzdělávaní.


 

Tato publikace (dokument) reprezentuje výhradně názor autora a SAAIC – Národní agentura programu Erasmus+ ani Evropská komise nezodpovídají za jakékoliv použití informací obsažených v této publikaci (dokumentu).

Od listopadu 2017 vydavatelství učebnic pro základní a střední školy EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. se sídlem v Bratislavě (www.expolpedagogika.sk) realizuje mezinárodní projekt s názvem STARS (Successfully Teaching AstRonomy in Schools), cílem kterého je podpořit učitele na 2. stupni základní školy ve výuce astronomie. Na projektu, který se pomalu blíží k závěru,  s námi spolupracuje dalších šest partnerů ze tří různých zemí – Slovenska, Česka a Bulharska. Naším záměrem je poskytnout učitelům komplexní metody a nástroje, které zlepší jejich vyučovací postupy a též konkrétní náměty, jak prezentovat jednotlivá témata týkající se astronomie v rámci platného kurikula.

 

Co jsme již v projektu udělali?

V období od září 2018 do července 2019 jsme s partnery pracovali na několika projektových úlohách a výstupech. Na podzim 2018 proběhlo představení vytvořených metodických materiálů učitelům na partnerských školách a jejich následné testování ve školní praxi. Univerzitní partneři zapracovali do metodických materiálů všechny připomínky získané v průběhu testování a vypracovali finální verzi Metodické příručky pro učitele (O1). V prvním pololetí roku 2019 jsme pracovali i na první verzi Tréninkového programu pro učitele (O2).

 

3. mezinárodní projektové setkání partnerů STARS v Sofii

Ve dnech 21. – 23. srpna 2019 se v hotelu Metropolitan v Sofii v Bulharsku konalo 3. mezinárodní projektové setkání partnerů STARS. Setkání se zúčastnili zástupci všech 6 partnerů projektu ze tří zemí (Slovenska, Česka a Bulharska):

  • Gymnázium Metodova 2 Bratislava; M7, s.r.o. (Slovensko),
  • Západočeská univerzita v Plzni; Základní škola u Říčanského lesa (Česká republika),
  • Bulharská astronomická společnost; Matematická střední škola akademika Kirila Popova, Plovdiv (Bulharsko).

Koordinátorem a organizátorem partnerského setkání bylo vydavatelství učebnic EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o., ve spolupráci s Bulharskou astronomickou společností.

Obsahem setkání bylo:

  • prezentace a analýza 1. verze Tréninkového programu pro učitele (O2),
  • návrh organizace pilotní a testovací fáze vytvořeného tréninkového programu pro učitele na partnerských školách,
  • naplánování vývoje 3. intelektuálního výstupu projektu – STARS Online platformy (O3),
  • představení návrhu struktury a obsahu Konceptu edukačního programu pro výuku astronomie (O4).

Cílem setkání bylo:

  • představit vytvořenou 1. verzi tréninkového programu pro učitele ostatním partnerům, připomínky, návrhy na zlepšení a zpětná vazba pro tvůrce programu (Bulharská astronomická společnost, Západočeská univerzita v Plzni),
  • navrhnutí a odsouhlasení struktury a časového rozvrhu pilotní fáze a testování Tréninkového programu pro učitele (O2) na partnerských školách (SK, CZ a BG).
  • představení a odsouhlasení designu a struktury Online platformy (O3),
  • představení návrhu struktury a obsahu Konceptu edukačního programu  pro výuku astronomie (O4) a následná diskuze partnerů.

Co nás čeká v dalším období projektu?

  • vytvoření pilotní verze STARS Tréninkového programu pro učitele (O2) a její následné otestování mezi učiteli na partnerských školách;
  • vytvoření tištěné verze STARS Metodické příručky pro učitele (O1) ve 3 jazykových verzích (SVK, CZ, BG) a její distribuce;
  • příprava pilotní verze STARS Online platformy (O3);
  • navrhnutí struktury a obsahu první verze Konceptu edukačního programu pro výuku astronomie (O4);
  • 4. nadnárodní projektové setkání partnerů v Plzni.

 

Kde nás najdete?

Více informací o projektu STARS a aktuálním dění v něm najdete na oficiální stránce projektu a také na našem facebookovém profilu:

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem