Erasmus+: Kľúčová akcia 2:

Strategické partnerstvá v školskom vzdelávaní

Menu

1. newsletter

5. 2. 2018

Уважаеми читатели,

 

Това е първият бюлетин, посветен на международния проект STARS (Successfully Teaching AstRonomy in Schools, Успешно преподаване на астрономия в училищата), който издателска къща за учебници за начално и основно училище EXPOL PEDAGOGIKA ltd.  започна през ноември 2017 г. в сътрудничество с още 6 партньора от три европейски държави – Словакия, Чехия и България.

Чрез този бюлетин бихме желали да Ви информираме за самия проект, за нашите партньори и за това какво ни предстои.

Вярваме, че заедно ще успеем да изпълним нашата цел – да подпомогнем учителите, преподаващи астрономия в основното училище. Различни проучвания показват, че в повечето образователни системи в Централна и Източна Европа учителите се затрудняват да покажат взаимовръзките между различните предмети, което се дължи на липса на ресурси и понякога дори на липса на информация по дадени теми. Това е особено вярно по отношение на обучението по астрономия и свързаните с нея предмети.

Следете ни непрестанно в интернет и социалните медии!

Партньорите по проекта STARS

Този проект е финансиран със съдействието на програмата Еразъм+, КД2, Стратегически партньорства в областта на образованието, обучението и младежта. Номер на проекта: 2017-1-SK01-KA201-035344

 

Настоящата публикация отразява единствено представите на авторите и нито Словашката Национална агенция, нито Европейската комисия носят отговорност за използването по какъвто и да е начин на съдържащата се в нея информация.

Според последния доклад на мрежата Евридика за учителската професия в Европа от 2015, 44.8% от учителите са особено затруднени от  необходимостта “да преподават интердисциплинарни умения”. Също така, различни проучвания показват, че в повечето образователни системи в Централна и Източна Европа за учителите е трудно да покажат взаимовръзките между различните предмети, което се дължи на липса на ресурси и понякога дори на информация по дадени теми.  Това е особено вярно по отношение на обучението по астрономия и свързаните с нея предмети.  За да придобят практически познания, за учениците е изключително важно да се обучават в концептуална рамка, да провеждат експерименти и наблюдения, да работят съвместно и максимално да се възползват от съвременното технологично развитие.

През ноември 2017, издателска къща за учебници за начално и основно училище EXPOL PEDAGOGIKA ltd. със седалище в Братислава започна изпълнението на международния проект STARS (Successfully Teaching AstRonomy in Schools, Успешно преподаване на астрономия в училищата), чиято цел е да да подпомогне учителите, преподаващи астрономия в основното училище. Заедно с нас в проекта участват още шест партньорски организации от три държави – Словакия, Чехия и България. Целта ни е да предоставим на учителите  иновативни методики, които да им помогнат да подобрят процеса на обучение, както и конкретни идеи за представяне на тематики, свързани с астрономията.

Какви са целите на проекта?

  • Да се предоставят на учителите  иновативни методики, знания, компетентности и средства за преподаване по подходящ и съдържателен начин на предмети, свързани с астрономията
  • Да се насърчи придобиването на критично мислене и уменията за аналитично и абстрактно разсъждаване, като по този начин ще нарастнат както нивото на успеха сред учениците, така и нивото на  придобиването на адекватни знания
  • Да се разработи концепция за нова образователна програма по астрономия, която да отразява модерните тенденции и отношението на учениците към съвременния процес на обучение
  • Да се предоставят на целевите групи свободно достъпни безплатни образователни ресурси по астрономия с високо качество,  изготвени на родния език на партньорите  

 

Какви продукти ще създаде проектът?

  • Методичен наръчник за учители
  • Обучителна програма за учители
  • Онлайн платформа
  • Концепция за Програма за обучение по астрономия

 

Към какво се стремим?

  • Усилията ни ще са насочени към разработването на изчерпателен наръчник, обхващащ всички четири споменати по-горе продукта. Сътрудничеството между водеща издателска къща, учени, експерти по астрономия и училища не само ще спомогне за високото качество на продуктите, но и ще гарантира, че на целевите групи ще се предложат ресурси, преминали през обширно тестване и оценяване, за да се подсигури максималната приложимост, полезност и потенциал за бъдещо развитие.   

 

Кои са целевите групи на проекта?

 

  • Целевите групи на проекта STARS са главно учители, преподаващи в основното училище,
  • също и ученици в основното учлище (на възраст 10  - 14 години),
  • техните родители (като непреки участници) и
  • ръководни кадри на високи позиции, които отговарят за въвждането на промени и създаването на учебни програми на национално ниво

 

Кои са партньорите по проекта?

  • Партньорите по проекта включват добре известни организации като астрономически съюз (Съюзът на астрономите в България), университет, в който се провеждат астрономически изследвания (Университетът на Западна Бохемия в Пилзен), училища (Начално училище Методова 2 в Братислава, Основно училище в Ричанска гора, Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“) и софтуерна компания, с насоченост към програмиране, уебстраници и специализирани информационни системи (М7) от три различни държави (Словакия, Чехия, България).

 

Повече информация за проекта можете да откриете на нашата официална страница: www.project-stars.com

 

Първа транснационална среща на партньорите по проекта STARS

 

   

Първата транснационална среща на партньорите по проекта STARS се проведе на 24 ноември 2017 в Братислава. На нея присъстваха представители на всички 6 партньора от Словакия, Чехия и България:

  • Началното училище Методова 2 в Братислава, М7, Словакия
  • Университетът на Западна Бохемия (УЗБ) в Пилзен, Основното училище в Ричанска гора, Чехия
  • Съюзът на астрономите в България (САБ), Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ (СМГ), България

Координатор и организатор на срещата беше издателската къща за учебници EXPOL PEDAGOGIKA ltd.

Срещата включваше:

  • представяне на всеки от партньорите
  • представяне на самият проект STARS, наръчника за управление на проекта и финансовите правила пред партньорите
  • начало на работата по първия интелектуален продукт (предложения за структурата и съдържанието)

Целта на срещата беше:

  • да се постигне съгласие по структурата и съдържанието на въпросник, който ще се използва за проверка на входните нива на познания по астрономия на учениците и учителите от основното училище (задача за УЗБ и САБ)
  • да се предложи и създаде съдържание и структура на първия интелектуален продукт – Методологичен наръчник за учители, основан на резултатите от входните тестове (партньорите от УЗБ и САБ ще работят по О1 през първата половина на 2018 г.)

 

Следващите стъпки по проекта са:

  • провеждане на тестовете в училищата-партньори в Словакия, Чехия и България
  • работа по методичните материали за учителите от основните учлища
  • съставяне и разпространение на първия бюлетин за проекта
  • подготовка за втората транснационална среща в Пилзен през август 2018 г., където ще се представи и обсъди от партньорите първата версия на методическите материали.

 

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem