Erasmus+: Kľúčová akcia 2:

Strategické partnerstvá v školskom vzdelávaní

Menu

5. newsletter

30. 7. 2020

Dobrý den!

Připravili jsme pro Vás poslední pátý newsletter věnovaný mezinárodnímu projektu STARS (Succesfully Teaching AstRonomy in Schools), který začalo vydavatelství učebnic pro základní a střední školy EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. realizovat v listopadu 2017 spolu s dalšími šesti partnery ze tří evropských zemí - ze Slovenska, z Česka a z Bulharska.

Rádi bychom Vám poskytli aktuální informace o tom, co všechno jsme v rámci projektu již zrealizovali, jak jsme zvládli uplynulé období korona krize a také to, co máme naplánováno v posledním období projektu.

Věříme, že se nám spolu s Vámi podaří naplnit náš hlavní cíl – podpořit učitele na 2. stupni základní školy ve výuce astronomie. Mnohé průzkumy totiž poukázaly na fakt, že ve většině vzdělávacích systémů ve střední a východní Evropě učitelé zápolí s problémem propojení předmětů, což vyplývá z nedostatku zdrojů a někdy dokonce i z nedostatku informací k určitým tématům. Toto je velice důležitý poznatek vzhledem k výuce témat spojených s astronomií.

Sledujte nás i nadále!

Partneři STARS

Tento projekt byl spolufinancován s podporou programu Erasmus +, Číslo projektu: 2017-1-SK01-KA201-035344, Klíčová akce 2, Strategická partnerství ve školním vzdělávání.


Tato publikace (dokument) reprezentuje výlučně názor autora a SAAIC – Národní agentura programu Erasmus+ ani Evropská komise nezodpovídají za jakékoliv použití informací obsažených v této publikaci (dokumentu).

Od listopadu 2017 vydavatelství učebnic pro základní a střední školy EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. se sídlem v Bratislavě (www.expolpedagogika.sk) realizuje mezinárodní projekt s názvem STARS (Succesfully Teaching AstRonomy in Schools), cílem kterého je podpořit učitele 2. stupně základních škol ve výuce astronomie. Na projektu, který je už téměř u konce, s námi spolupracuje dalších šest partnerů ze tří různých zemí – Slovenska, Česka a Bulharska. Naším záměrem je poskytnout učitelům komplexní metody a nástroje, které zlepší jejich vyučovací postupy a také konkrétní náměty, jak prezentovat jednotlivá témata týkající se astronomie v rámci platného kurikula.

Co jsme již v projektu udělali?

V období od září 2019 do června 2020 jsme s partnery pracovali na několika projektových úkolech a výstupech. Dovedli jsme Metodickou příručku pro učitele (O1) do finální podoby a připravili jsme 3 jazykové verze (slovenskou, českou a bulharskou) k tisku. Otestovali jsme 1. verzi Tréninkového programu pro učitele (O2) na partnerských školách a sesbírali připomínky, které následně partneři z univerzit (UWB, BAS) zapracovali do finální podoby výstupu. Projektový partner M7 s. r. o. vytvořil zkušební verzi Online platformy (O3), kterou partneři projektu následně přímo otestovali. Též jsme začali pracovat na posledním projektovém výstupu Koncept edukačního programu pro výuku astronomie (O4) – úkolem partnera ze Západočeské univerzity v Plzni bylo vytvořit strukturu a navrhnout obsah tohoto výstupu.

4. mezinárodní projektové setkání partnerů STARS (M4)

V důsledku situace, která nastala v Evropě v březnu 2020 vzhledem k šíření viru COVID-19, jsme museli některé projektové aktivity přesunout a později zcela zrušit. To se týkalo zejména projektového setkání M4, které bylo původně naplánováno na 25. – 27. března 2020 v Plzni. Po dalších přesunech termínu jsme se rozhodli závěrečné projektové setkání zorganizovat 16. června 2020 v online verzi prostřednictvím aplikace Zoom. Online setkání se zúčastnili zástupci všech šesti partnerů projektu ze tří zemí (Slovenska, Česka a Bulharska):

  • Gymnázium Metodova 2 Bratislava; M7, s.r.o. (Slovensko),
  • Západočeská univerzita v Plzni; Základní škola u Říčanského lesa (Česká republika),
  • Bulharská astronomická společnost; Matematická střední škola akademika Kirila Popova, Plovdiv (Bulharsko).

Koordinátorem a organizátorem partnerského setkání bylo vydavatelství učebnic EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o.

Obsahem setkání bylo:

  • prezentace a analýza finální struktury a celkového designu STARS Online platformy (O3),
  • představení 1. verze struktury a obsahu STARS Konceptu edukačního programu pro výuku astronomie (O4),
  • organizace a obsah Multiplikačního setkání (E1) v náhradním termínu v online verzi
  • změny v projektu v důsledku celosvětové pandemie COVID – 19 a jejich dopad na výstupy projektu.

Cílem setkání bylo:

  • představení a analýza vytvořeného designu a struktury Online platformy (O3) projektovým partnerem M7 a následná diskuze partnerů,
  • představení 1. verze struktury a obsahu Konceptu edukačního programu pro výuku astronomie (O4) a následná diskuze partnerů,
  • naplánování a organizace Multiplikačního setkání (E1) v náhradním termínu v srpnu 2020 v podobě online konference,
  • prezentace úkolů jednotlivých projektových partnerů v posledním období projektu vzhledem k jeho prodloužení do 31. srpna 2020.

Multiplikační setkání (E1)

V důsledku globální pandemie viru COVID-19 jsme se rozhodli zorganizovat závěrečné setkání projektu STARS 26. srpna 2020 (středa) formou online konference. Setkání bude probíhat v čase od 9.00 do 15.00 prostřednictvím aplikace Zoom a bude volně dostupné všem, kteří mají zájem dozvědět se více o projektu STARS a vytvořených intelektuálních výstupech. Podrobný program konference a jednotliví moderátoři budou představeni na začátku srpna. Taktéž zveřejníme podrobné instrukce, jak se na konferenci zaregistrovat.

Co nás čeká v dalším období projektu?

  • Příprava finální verze STARS Online platformy (O3);
  • příprava struktury a obsahu finální verze Konceptu edukačního programu pro výuku astronomie (O4);
  • vytvoření finálních verzí a překlad všech intelektuálních výstupů do anglického jazyka
  • multiplikační setkání (E1) formou online konference v srpnu 2020;
  • úspěšné ukončení projektu STARS a podání závěrečné zprávy o projektu.

 

Kde nás najdete?

Více informací o projektu STARS a aktuálním dění v něm najdete na oficiální stránce projektu a také na našem facebookovém profilu:

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem