Erasmus+: Kľúčová akcia 2:

Strategické partnerstvá v školskom vzdelávaní

Menu

6. newsletter


Vážené kolegyně, vážení kolegové,

připravili jsme pro Vás mimořádný zpravodaj (newsletter) věnovaný čtvrtému výstupu (koncept edukačního programu pro výuku astronomie) mezinárodního projektu STARS (Succesfully Teaching AstRonomy in Schools), který začalo vydavatelství učebnic pro základní a střední školy EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. realizovat v listopadu 2017 spolu s dalšími šesti partnery ze tří evropských zemí – ze Slovenska, z Česka a z Bulharska.
Rádi bychom Vám poskytli informace o konceptu edukačního programu pro výuku astronomie, který jsme vytvořili ve formě dokumentu obsahující příklady dobré praxe a identifikaci překážek v aplikaci inovací do přírodovědného vzdělávání ve třech evropských zemích. Na základě příkladů dobré praxe a identifikovaných překážek bylo následně možné formulovat koncept edukačního programu pro výuku astronomie. Ten byl připraven separátně pro každou zemi zvlášť.

Naším hlavním cílem je podpořit učitele na 2. stupni základní školy ve výuce astronomie. Mnohé průzkumy totiž poukázaly na fakt, že ve většině vzdělávacích systémů ve střední a východní Evropě učitelé zápolí s problémem propojení předmětů, což vyplývá z nedostatku zdrojů a někdy dokonce i z nedostatku informací k určitým tématům. Toto je velice důležitý poznatek vzhledem k výuce témat spojených s astronomií.

Sledujte nás i nadále!
Partneři STARS

Tento projekt byl spolufinancován s podporou programu Erasmus +, Číslo projektu: 2017-1-SK01-KA201-035344, Klíčová akce 2, Strategická partnerství ve školním vzdělávání.

Tato publikace (dokument) reprezentuje výlučně názor autora a SAAIC – Národní agentura programu Erasmus+ ani Evropská komise nezodpovídají za jakékoliv použití informací obsažených v této publikaci (dokumentu).

Od listopadu 2017 do srpna 2020 vydavatelství učebnic pro základní a střední školy EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. se sídlem v Bratislavě (www.expolpedagogika.sk) realizovalo mezinárodní projekt s názvem STARS (Succesfully Teaching AstRonomy in Schools), cílem kterého bylo podpořit učitele 2. stupně základních škol ve výuce astronomie. Na projektu s námi spolupracovalo dalších šest partnerů ze tří různých zemí – Slovenska, Česka a Bulharska. Naším záměrem bylo poskytnout učitelům komplexní metody a nástroje, které zlepší jejich vyučovací postupy a také konkrétní náměty, jak prezentovat jednotlivá témata týkající se astronomie v rámci platného kurikula.

Koncept edukačního programu pro výuku astronomie

Aktivní výuka v kombinaci s inovativními výukovými metodami pomáhá žákům soustředit se na materiál a získat dlouhodobější znalosti. Projekt STARS pomáhá učitelům pomocí zábavných interaktivních metod, což zase pomáhá žákům získat znalosti a dovednosti v oblasti astronomie. Metody jsou různorodé a přizpůsobené věku žákům. S pomocí hádanek, počítačových programů, fotografií různých vesmírných objektů a materiálů získávají žáci znalosti z astronomie. Na základě realizace projektu STARS jsme identifikovali řadu překážek společných pro všechny zúčastněné krajiny, např. malý počet učitelů základních škol připravených pro výuku astronomie, nedostatečné materiální vybavení pro výuku astronomie, učební plány pro základní a střední školy nejsou optimální pro úspěšné vzdělávání základů astronomie, nesystematická a neúčinná diseminace námětů a dobrých příkladů z praxe k jednotlivým učitelům.

Hlavními zdroji pro tvorbu českého konceptu edukačního programu pro výuku astronomie se staly: publikace “Co by měl žák základní školy umět z fyziky, chemie a přírodopisu: návrh evaluačních kritérií přírodovědného vzdělávání na základní škole” (Kolářová, R. Praha: Prometheus, 1998. ISBN 80-7196-110-8), článek “Astronomická výuka” (Kéhar, O., Randa, M. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2018. p. 60-73. ISBN 978-80-261-0796-5) ve sborníku z vědecké konference s mezinárodní účastí s názvem Astronomické vzdělávání a popularizace astronomie 2016 a základní myšlenka, že “Žáci základní školy by měli poznat a umět vysvětlit (na úrovní přiměřené věku) všechny astronomické jevy pozorovatelné pouhýma očima.” (Pokorný, Z. Astronomické vzdělávání. Brno: Masarykova univerzita, 2000. Habilitační práce.)

Kde nás najdete?

Více informací o projektu STARS, konceptu edukačního programu na výuku astronomie, všech dalších výstupech z projektu, ale i zajímavé informace z astronomie najdete na oficiální stránce projektu a též na našem facebookovém profilu:

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem