Erasmus+: Kľúčová akcia 2:

Strategické partnerstvá v školskom vzdelávaní

Menu

4. newsletter


Уважаеми читателю,

 

Това е вече четвъртият бюлетин, посветен на международния проект STARS (Успешно преподаване на астрономия в училищата), който EXPOL PEDAGOGIKA ltd.,книгоиздател на учебници за началните и средните училища, предприе през ноември 2017 г. в сътрудничество с шест други партньори от три европейски страни - Словакия, Чехия и България.

Това е начинът, по който бихме искали да ви дадем повече информация за това, което сме направили досега в проекта, как ще продължим и какво се планира за следващия период на проекта.

Вярваме, че заедно ще успеем да постигнем основната си цел - да подкрепим учителите, които преподават астрономия в средното образование. Различни изследвания показват факта, че в повечето образователни системи в Централна и Източна Европа учителите се борят да подчертаят взаимовръзката между предметите поради липса на ресурси и понякога дори информация по определени теми. Това е изключително точна информация по отношение на обучението по астрономически теми.

 

 

Продължете да ни следите в мрежата и социалните медии!

STARS партньори


Този проект е съфинансиран с подкрепата на програмата Еразъм +, дейност К2, стратегическите партньорства в училищното образование. Номер на проектното споразумение: 2017-1-SK01-KA201-035344

Настоящата публикация отразява само мнението на автора и нито Словашката национална агенция, нито Европейската комисия са отговорни за използването на информацията, която тя съдържа.

От ноември 2017 г. издателството на учебници за основни и средни училища EXPOL PEDAGOGIKA ltd. намиращо се в Братислава (www.expolpedagogika.sk), изпълнява транснационалния проект STARS (Успешно преподаване на AstRonomy in Schools), чиято цел е да подпомогне учителите, които преподават астрономия в средното образование. В проекта,който навлиза във финалната си част, участват шест партньора от три различни страни, Словакия, Чехия и България. Нашата цел е да предоставим на учителите комплексни методи и инструменти за подобряване на техните преподавателски практики, както и конкретни идеи за представяне на дадена тема в учебната програма, свързана с астрономията.

 


Какво сме направили в проекта досега?

Заедно с партньорите по проекта работихме по различни проектни задачи  през периода от септември 2018 г. до юли 2019 г. През есента на 2018 г. представихме създадените методически материали на учителите в партньорските училища и впоследствие ги тествахме сред учениците. Партньорите от университетите приложиха всички коментари и промени, получени в процеса на тестване и разработиха окончателната версия на Методическото ръководство за учители (O1). Работихме и по 1-ва версия на Програмата за обучение на учители (O2) през първата половина на 2019 година.

Трета транснационална среща на партньорите на STARS в София

Срещата се проведе в прекрасния хотел Metropolitan в София , България ,от 21 - 23 август 2019 г. На срещата присъстваха представители на всички партньори по проекта от три различни страни (Словакия, Чехия и България)

  • .Гимназия "Методова 2 Братислава"; М7 ООД (SVK)
  •  Университета на Западна Бохемия в Пилзен; Начално училище в číčany Wood (Чехия)
  •  Българско астрономическо общество; Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ Пловдив (BG)

 

 

 

 

 

Координатор и организатор на срещата по проекта беше издателската къща EXPOL PEDAGOGIKA ltd. в сътрудничество с Университета на Западна Бохемия в Пилзен.

Съдържанието на срещата беше:

  • представяне и анализ на първата разработена версия на Програмата за обучение на учители (O2),
  • предложение за организиране , представяне и тестване на създадената програма за обучение на учители в партньорските училища,
  • планиране на разработването на 3-та дейност на проекта - онлайн платформа STARS (O3)
  • представяне на предложението за структура и съдържание на Програмата за обучение по астрономия (O4).

Целта на срещата беше:

  • да се представи създадената първа версия на програмата за обучение на учители пред  партньорите по проекта, за да получим коментари, предложения за подобрения и обратна връзка с авторите (BAS, UWB),
  • да  се предложи и одобри структура и график на пилотната фаза и процеса на тестване на Програмата за обучение на учители (O2) в училищата партньори (SK, CZ, BG),
  • да се въведе и одобри дизайн и структура на онлайн платформата (O3),
  • да се представи предложението за структурата и съдържанието на Програмата за обучение по астрономия (O4) и след това да се обсъди с партньорите.

Какво ще се случи по-нататък в проекта?

  • разработване на пилотната версия на програмата за обучение на учители STARS (O2) и нейното тестване сред учители в партньорските училища;
  • разработване на печатната версия на Методологичния наръчник за учители STARS (O1) в 3 езикови версии (SVK, CZ, BG) и нейното разпространение;
  • подготовка на пилотната версия на онлайн платформата STARS (O3);
  • предложение за структурата и съдържанието на първата версия на Програмата за обучение по астрономия (O4);
  • Четвърта транснационална среща на партньорите в Pilsen.


Къде можете да ни намерите?

Повече информация за проекта STARS и това, което се случва в момента, можете да намерите на официалната ни страница и на нашия Facebook профил:

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem