5. newsletter
Уважаеми читателю,
Подготвихме за вас последния пети бюлетин, посветен на транснационалния проект STARS (Успешно преподаване на астрономия в училищата), който издателска къща за учебници за начални и средни училища EXPOL PEDAGOGIKA ltd. започна да прилага през ноември 2017 г. в сътрудничество с шест други партньори от три европейски държави - Словакия, Чехия и България.
Бихме искали да ви дадем актуална информация за това, което направихме досега в проекта, как се справихме с кризата COVID-19 и какво се планира за последния период на проекта.
Вярваме, че заедно ще успеем да постигнем основната си цел - да подкрепим учителите, преподаващи астрономия в прогимназиалното образование. Различни изследвания показват, че в повечето образователни системи в Централна и Източна Европа учителите се борят да подчертаят взаимовръзката на предметите поради липса на ресурси, а понякога дори и информация по определени теми. Това е изключително валидна информация по отношение на преподаването на теми, свързани с астрономията.
Продължете да ни следите в мрежата и социалните медии!
STARS партньори
Този проект е съфинансиран с подкрепата на програма Еразъм +, действие К2, Стратегически партньорства в училищното образование. Номер на договор за проект: 2017-1-SK01-KA201-035344
Настоящата публикация отразява само мнението на автора и нито Словашката национална агенция, нито Европейската комисия са отговорни за каквото и да било използване на информацията, която съдържа.
От ноември 2017 г. издателството на учебници за основни и средни училища EXPOL PEDAGOGIKA ltd. намиращо се в Братислава (www.expolpedagogika.sk), изпълнява транснационалния проект STARS (Успешно преподаване на астрономия в училищата), чиято цел е да подпомогне учителите, преподаващи астрономия в прогимназиалното образование. В проекта, който е почти към своя край, заедно с нас участват шестима партньори от три различни страни - Словакия, Чехия и България. Нашата цел е да предоставим на учителите изчерпателни методи и инструменти за подобряване на техните преподавателски практики, както и конкретни идеи как да представят дадена тема в учебната програма, свързана с астрономията.
Какво направихме в проекта досега?
Работихме по различни проектни задачи и резултати заедно с партньорите по проекта през периода септември 2019 г. до юни 2020 г. Финализирахме Методическото ръководство за учители (O1) и подготвихме 3 различни езикови версии (на словашки, чешки и български) за печат , Тествахме първата версия на Програмата за обучение за учители (O2) в училищата партньори и събрахме отзиви от тях. Техните коментари и идеи бяха включени в окончателната версия от университетските партньори (UWB, BAS). Партньорът по проекта M7 създаде пилотна версия на платформата STARS Online (O3), която е тествана впоследствие от другите партньори. Ние също започнахме да работим по последния интелектуален проект - Концепция за образователна програма по астрономия (O4) - задачата за Университета на Западна Бохемия като партньор на проекта беше да предложи възможна структура и съдържание на тази продукция.
Четвърта транснационална среща на партньорите на STARS (M4)
Поради ситуацията с разпространението на вируса COVID-19, което се случи в Европа през март 2020 г., трябваше да отложим определени дейности по проекта за други дати и да ги анулираме в края. Такъв беше случаят с последната среща на проекта M4, която беше предвидена за 25 - 27 март 2020 г. в Пилзен. След няколко отлагания решихме да организираме последната среща по проекта на 16 юни 2020 г. в онлайн версия чрез приложението Zoom. В онлайн срещата присъстваха представители на всички партньори по проекта от трите различни страни (Словакия, Чехия и България).
- Гимназия Методова 2 Братислава; M7 ltd (SVK)
- Университетът в Западна Бохемия в Пилзен; Основно училище в číčany Wood (CZ)
- Българско астрономическо дружество; Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов, Пловдив (BG)
Координаторът и организаторът на срещата по проекта беше издателство за учебници EXPOL PEDAGOGIKA ltd.
Съдържанието на срещата беше:
- представяне и анализ на крайната структура и цялостната перспектива на онлайн платформата STARS (O3),
- представяне на 1-ва версия на структурата и съдържанието на програмата STARS за образователна програма по астрономия (O4),
- организация и програма на Multiplier събитие (E1) в алтернативна дата и в онлайн версия,
- промени в проекта поради пандемичната ситуация на COVID-19 и тяхното въздействие върху интелектуалните резултати и самия проект.
Целта на срещата беше:
- да представят създаден цялостен дизайн и структура на Онлайн платформата (O3) на други партньори по проекта, да я анализират и след това да ги обсъждат с тях,
- да се въведе първата версия на структурата и съдържанието на образователната програма за концепция за астрономия (O4) и след това да се обсъди с партньорите,
- да се планир и организира събитие за запознаване на широката аудитория с проекта (E1) с алтернативна дата през август 2020 г. и във формат на онлайн конференция чрез Zoom приложение,
- да се представят задачи за всеки проектен партньор през последния период на проекта ,който е удължен до 31 август 2020 г.
Организирано събитие за запознаване на широката аудитория с проекта (E1)
Поради глобалната пандемична ситуация с разпространението на COVID-19, решихме да организираме последното събитие по проекта STARS на 26 август 2020 г. (сряда) под формата на онлайн конференция. Събитието ще бъде достъпно чрез приложението Zoom от 9.00 ч. До 15.00 ч. безплатно и за всички хора, които се интересуват да научат повече за проекта STARS и създадоха интелектуални резултати. Програмата на онлайн конференцията и лекторите ще бъдат представени в началото на август. Ще ви информираме и за начина, по който да се регистрирате за конференцията.
Какво ще се случи по-нататък в проекта?
- разработване на окончателната версия на онлайн платформата STARS (O3);
- подготовка на структурата и съдържанието на окончателния вариант на Програмата за обучение по астрономия (O4);
- създаване на окончателни версии на всички интелектуални резултати и техния превод на английски език;
- Организирано събитие за запознаване на широката аудитория с проекта (E1) във формата на онлайн конференция през август 2020 г.;
- успешно завършване на проекта STARS и представяне на окончателен доклад за проекта.
Къде можете да ни намерите?
Повече информация за проекта STARS и това, което се случва в момента, можете да намерите на официалната ни страница и на нашия Facebook профил:
Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.