6. newsletter
Уважаеми колеги,
Подготвили сме за Вас специален бюлетин, посветен на четвъртия продукт (Концепция за образователна програма по астрономия) на международния проект STARS (Successfully Teaching AstRonomy in Schools, Успешно преподаване на астрономия в училищата). Проектът започна през ноември 2017 и се осъществява от EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o., издателство за учебници за основно и средно образование, заедно с шест партньора от три европейски държави - Словакия, Чехия и България.
Бихме искали да Ви информираме за програмата Концепция за образователна програма по астрономия, която създадохме под формата на документ, съдържащ примери за добри практики и идентификация на препятствия за прилагането на иновации в обучението по природни науки в три европейски държави. На основата на примерите за добри практики и идентификацията на препятствия беше възможно да се формулира концепция за програма за обучение по астрономия. Тя бе подготвена за всяка една от държавите поотделно.
Основната ни цел е да подпомогнем учителите от основното училище в преподаването на астрономия. Редица изследвания показват, е в повечето образователни системи в централна и източна Европа учителите изпитват трудности при при намирането на взаимовръзки между отделните предмети, което се дължи на липса на ресурси и, понякога, на липса на информация за дадени теми. Това е много важно заключение когато става дума за преподаването по теми, свързани с астрономията.
Продължавайте да ни следите!
Партньорите по STARS.
Този проект е финансиран със съдействието на програмата Еразъм+, проект 2017-1-SK01-KA201-035344, КД 2, Стратегически партньорства в областта на образованието, обучението и младежта.
Настоящата публикация (документ) отразява само мнението на автора и нито Словашката национална агенция, нито Европейската комисия са отговорни за използването на информацията, която тя съдържа.
В периода ноември 2017 - август 2020 издателството за учебници за основно и средно училище EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o., Братислава, Словакия (www.expolpedagogika.sk) работи по международен проект, наречен STARS (Successfully Teaching AstRonomy in Schools - Успешно преподаване на астрономия в училищата). Неговата цел е да подпомогне учителите от основното училище в преподаването на астрономия. По проекта с нас работиха още шест партньора от три държави - Словакия, Чехия и България. Намерението ни е да предоставим на учителите подробни методи и инструменти, които да подобрят техните практики на преподаване, както и да предоставим специфични идеи за това как да се преподават индивидуални теми по астрономия в настоящата учебна програма.
Концепция за образователна програма по астрономия
Активното преподаване, заедно с иновативни методи помага на учениците да се съсредоточат върху материала и да придобият дълготрайни знания. Проектът STARS помага на учителите със забавни интерактивни методи, които от своя страна помагат на учениците да добият знания и умения по астрономия. Методите са разнообразни и адаптирани към възрастта на учениците. Учениците добиват знания по астрономия с помощта на игрословици, компютърни програми, снимки на различни космически обекти и други материали.
При осъществяването на проекта STARS ние идентифицирахме редица от пречки, общи за всички държави-участници, например малък брой учители в основното училище, които са подготвени да преподават астрономия, недостатъчно материално оборудване, учебни програми, които не са оптимизирани за успешното преподаване на базисна астрономия в основното и средно училище, спорадично и неефективно разпространение на идеи и примери за добри практики сред отделните учители.
Българската версия на Концепцията за образователна програма по астрономия се базира на съществуващите учебни програми, дългогодишният опит на учители по астрономия, както в училищата, така в кръжочните форми в народните обсеватории и планетариуми, а също и университетски преподаватели по астрономия и професионални изследователи.
Къде можете да ни откриете?
Повече информация за проекта STARS, Концепцията за образователна програма по астрономия, останалите продукти от проекта, както и интересна информация за астрономията можете да откриете на официалната страница на проекта и в профила ни във Facebook:
Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.